Chess School SA is a leading provider of chess products and services in Adelaide, South Australia

State Finals

SA Schools Teams Chess Championships
 
 Online Entry Form
                                                                                                                                         
                                                                                                                                                       School Map                                       

State (Interschool) Blitz Championship
Host: Tyndale Christian School Fern Grove Boulevard, Salisbury East SA 5109
Date: 27
th of November (Monday) Week 7
Time: 9am-12:30pm
Division: Primary  
     

“Lightning Chess” Championship.
Rules:
1. 9 round Tournament
2. Each game is played with just 5 minutes per player
3. Events starts at 9:00 and conclude at 12pm
4. Illegal move looses the game
5. Players are not required to say “Check”

Prizes
Individual trophies are awarded only to the Top 4 scoring players from each of the 3 highest scoring schools.
Additional medals, if required, can be purchased by winning schools for $15 each from the organiser at the conclusion of the event.

Certificates
Certificates will be awarded to every player on the following basis:

High Distinction 8 or 9 points
Distinction 5, 6 and 7 points
Participation 4 or below

Host: Tyndale Christian School
Fern Grove Boulevard,
Salisbury East SA 5109
Date: 27th of November 2017
Time: 9am-12pm
Venue: Cafeteria (opposite Library) is the venue for the competition
Cost: only $15 per student
Division: Primary

View it online: http://www.chessschool.com.au/interschool_3.html
You can enter online: http://www.chessschool.com.au/entry_form_9.html

Please email us a list of your players (up to 12) at least one week prior the event



State Finals

Venue: Tyndale Christian School Fern Grove Boulevard, Salisbury East SA 5109           
Date: Date: 30th  of October (Monday) Week 3
Division:
Primary

On the same day we will have Adelaide North Secondary Championship.
This will be a separate event.

Results
                                                                                       
Results: State finals 2017

Best Girl Player:  Stella Kardasova

Fair Play and Sportsmanship: REDEEMER LUTHERAN SCHOOL

Best Player: Boris Glushkov

Team Standings

Place Name                           Score

  1   A PUSHKIN RUSSIAN  SCHOOL      32   
  2   BURNSIDE PRIMARY SCHOOL        26   
  3   GLENELG PRIMARY SCHOOL         24.5

More info: http://www.chessschool.com.au/results_26.html

Results: Adelaide North Super Finals 2017

Best Girl Player: Maya Tripodi

Fair Play and Sportsmanship: TYNDALE CHRISTIAN SCHOOL

Best Player: Tony Dang

Club Standings

Place Name                      Score

  1   ENDEAVOUR COLEGE          26   
  2   MURRAY BRIDGE HIGH SCHOOL 25   
  3   PEDARE CHRISTIAN COLLEGE  21

More info: http://www.chessschool.com.au/results_26.html


admin@chessschool.com.au